Ha betartunk néhány igen hasznos nevelési
tanácsot,kutyusunk biztos hamar megtanulja,hogy
"mi módi a családban" és szobatiszta lesz.Azonban
az is előfordulhat,hogy ez a folyamat nem megy egyik
hétről a másikra,és akár 1-2 hónapig is eltarthat amig
megszokja.A probléma leginkább ilyenkor az,hogy
sokszor elnézi a kiskutya hibáit és nem elég szi-
gorú vele.
Kedvenc kutyánkra számos élősködő leselkedik.
A parkokban és a szabad természetben tett séták,a többi kutyávval esetleg a más állattal való találkozások minden nap új lehetőségetteremtenek a paraziták a támadásra.A kirándulá során más állatoktól közvetlenül,vagy a többi állat által gyakran látogatott helyekena környezetből is különféle külső élősködőkkel fertőződhet. A bolhasság az egyik leggyakoribb probléma kutyáink esetében.A kutya saját bolhafajának tekintett kutyabolha,meglehetőenhűséges fajta tipus ,kutyán kivül csak alkalomszerűen és rövid idejig telepszik más gazdafajra.
Alapvetően más helyzet a macskabolha esetében,ugyanis a temzetközi tapasztalatok alapján nem csak a cicákon fordul elő túlnyomó többségbenhanem a kutyabolhát folyamatosan kiszoritva napjainkon ma már kutyákon is ez a domináns kutyafaj.A macskabolha egyik sikerének oka az,hogy gazdához is alkalmazkodott ,a macskán és a kutyán kivül,akár az embertis megcsipkedheti.A kutyán elvétve más bolha fajok,pl. az emberbolhais előfordulhat. A kulancsokkal való találkozáshoz a derék házőrzőknek nem kell a legközelebbi bokrokkal,alnövényzettel dúsan benőtt területig elsétálni,ugyanis a kulancsok gondozott kertekben és parkokban is megteleped-hetnek.Többnyire a sötét szinű élősködök kifejlődve 2-3 mm-esek.Több faj az emberre is ártalmas lehet,azaz zoonózist okozhat.Ahhoz,hogy a megfelelő kezelés,akár megelőzési és gyógyitási célból megtörténjen ismerni kellenne az adott állatok fertőzöttségét.E célból tanácsos lenne egy évben legalább egyszer az állatok bélsarának laboratoriumi vizsgálattal ellenőrzése is. Például a kullnacsok,bolhák igazi paraziták,mivel életbenmaradásuk, szaporodásuk "gazdaállatfüggő'.Éles szájszerveikkel fájdalmas,viszketősebeket ejtenek a bőrön ,hogy vérhez jussanak .A kullancsok veszélyesebbek,mint a bolhák!!!A legtöbb kutyatulajdonos azért harcol a kullancsok ellen,mert nem birja elviselni a kutyán hizó kullancsok kellemetlen látványát.Pedig ennél sokkal fontosabb a kutya életének védelme,ugyanis akullancsok gyakran súlyos,halálos betegséget is okozhatnak.A fertőzött kullancs nem csak kutyára,de sok esetben az emberre is veszélyes lehet.Kint a természetben a magas fűvel boritott helyeken,ligetekben,bototos területeken erdőkben fordulnak elő. Az ország kullancs térképe Magas rizikójú területekA szobatisztaságra tanitás egyszerű folyamat: arra,hogy ott végezzék el dolgukat,ahol ezt megtehetik.A kutyák gyakran megszagolják a földet vizelés előtt vagy körbe-körbe futnak,úgyhogy figyeljünk e jelekre,mert csak egy percünk lesz a " figyelmeztetés" és az "előadás" között.A kutyakölykök közvetlenül ébredés után kezdnek vizelni.
Apropó takaritás!A lakásban sürgűsen és alaposan takarisuk fel az "áldást",tüntessük el a szagot,nehoy a kutya ismét kisértésbe essen. A szagnyomok ugyanis arra ösztönöztethetik a kutyát,hogy máskor is használja azt a helyet.A kutya nem csak a llakásbanhagy maga után "valami",hanem az utcán is,ott is takaritsunk fel utánna,nehogy mások, vagy saját magunk lépjünk bele a "hibába"!A szobatisztaságra nevelés során kijezetten hat,ha kutyánkat hibái esetén kicsit megdorgáljuk. Semmi esetre se kövessük el azt a hibát,hogy beleverjük orrát "névjegyébe"!