Minden kutya szeret játszani, igaz a kölykök sokkal szívesebben és sokkal gyakrabban játszanak. A játék létfontosságú a kutyák számára, mert stimulálja õket, megmozgatja testüket, fejleszti képességeiket, és megerõsíti a gazda és a kutya közti kapcsolatot. Minden kutya szeret játszani. A kölykök persze sokkal szívesebben és sokkal gyakrabban játszanak, mint a felnõtt kutyák, de a játék szere-tete alapvetõen kortalan.A játék létfontosságú a kutyák számára, mert stimulálja õket, megmozgatja testüket, fejleszti képességeiket, és jó lehetõséget biztosít-anak a gazda és a kutya közti kapcsolat erõsítésére. Az elsõ és egyben legfontosabb leszögezni, hogy a kutya számára a legjobb játék csak az lehet, amiben a gazdája is részt vesz, ezért igyekezzünk mindennap idõt találni arra, hogy egy legalább egy kicsit önfeledten játsszunk kutyánkkal. Ha ez megvan, akkor már csak a kutyánk számára legmegfelelõbb játékot kell megtalálnunk.
Erre a kérdésre nem lehet rövid és egyértelmű választ adni, hiszen függ kutyánk természetétől, hogy kertben vagy lakásban akarunk játszani, hogy milyen idős stb... Sokkal könnyebb meghatározni, hogy melyik játék nem jó, vegyük először ezeket.
Kerüljük el azokat a játékokat, melyeket kutyánk szét tud rágni. Egyrészt így kíméljük a pénztárcán- kat (a legolcsóbb játék is lehet nagyon drága, ha hetente kell pótolnunk), másrészt elkerülhetjük, hogy kutyánk a gyengébb minőségű, emészthetetlen gumi- és műanyag játékokból kisebb-nagyobb darabokat le- rágcsáljon, és lenyelje azokat, ami akár bélelzáródást is okozhat. Csak olyan játékot adjunk a kutyánk szájába, ami fogbarát alapanyagokból készül, hiszen, ha jól válasz- tottunk, a kutyánk imádni fogja játékát és nagyon sokat fogja rágni, ill. a hozni-vinni azt. Jó példa erre a hagyományos teniszlabda, ami ártalmatlannak tűnik, de sajnos koptatja a kutya fogzománcát, ezért használata nem javasolt. A speciálisan kutyák részére gyártott teniszlabdák borítása nem tartalmaz üveggyapotot, így bár kevésbé tartósak, kímélik kutyánk fogait.
Kutyateniszlabdák, ill. ilyen alapanyagból készült játékot olyan kutyának vegyünk, amelyik első sorban apportírozni szeret és nem a rágcsálásban találja meg legnagyobb örömét. Ezek a játékok ugyan nem tartósak, de relatíve olcsók és ha nem hagyjuk, hogy szétrágja őket kedvencünk akár hónapokig is kitartanak.
Ha kutyánk imád rágni és képes órákig nyammogni a játékán a fek-helyén, akkor célszerű valamilyen gumijátékkal megajándékoznunk őt. Az ilyen típusú játékoknál arra érdemes figyelni, hogy lehetőleg természetes gumiból készüljön és ne latexből. Utóbbit pillanatok alatt képesek szét-szedni még az átlagos állkapcsú kutyák is, míg a tömör gumiból készült játékok akár éveket is kibírhatnak. A gumijátékok amellett, hogy tartósak alkalmasak lehetnek a fogápolásra is, amennyiben megfelelő redők vannak kialakítva rajtuk. Ezen játékok rágás közben masszírozzák a kutya ínyét és csökkentik a fogkőképződést is.
A kutyáknál megfigyelhető, hogy túlzott labda- és futkorászós játékok (a kutyával fogócskát játszani vagy körbe futkosni más kutyákkal) nem elég a kutyának, mert eközben nagyon magas, pozitív stressznek van kitéve. Ha egy kutyának nyugodt természete van, az egy szabályozott életben sok inger nélkül él, egy rövid játék már elegendő számára. De a nagyon aktív vagy fiatal kutyáknál ésszerű, valamivel kifárasztani, ami érdekli, tetszik neki, és koncentrációt igényel. Erre ideális a szimatmunka!
Az agy egy része, ami a hallásért és a szaglásért felelős, szorosan összefügg a limbikus rendszerrel. Ez egy olyan agyrész, ami az érzelmekért is felelős. Ezért a kutyánk szaglása és a hallás értelmezése erős érzel-mekkel van kapcsolatban.A kutyák már 10 a 18-ikon molekulakoncentrációt képesek érzékelni!
Erről a nyomkövető kutyakiképző Anne-Lill Kvam úgy nyilatkozik:„Egy 500m hosszú 50 m széles és 0,50m mély homokstrandon két homokszemet megtalálnak, amelynek más a szaga, mint a többinek."